KAVA 11 EIT Raw Materials

Electric, Remote control, Automatic Narrow Reef mining Equipment sufinanciran sredstvima EIT RawMaterials  

 

Naziv projekta: Electric, Remote control, Automatic Narrow Reef mining Equipment

Akronim projekta: NRE-ElectRA

Trajanje projekta: 30.09.2023. – 31.12.2025.

 

Nositelj projekta: Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Konzorcij: DOK-ING d.o.o., Hrvatska, Probotica d.o.o., Hrvatska, Zavod za gradbenistvo Slovenije, ZAG, Slovenjia

Ukupna vrijednost projekta: 6.077.664,00 €

Financijski okvir: Otvoreni poziv KAVA 11 EIT Raw Materials

Udio sufinanciranja (EIT RawMaterials): 66,66%

Tip projekta: Industrijski razvoj, Regionalna inovacijska shema

Strateški cilj: Održiva opskrba mineralnih sirovina

Glavna tema: Rudarenje u izazovnim okolišima

SDG ciljevi: SDG 12 Održiva proizvodnja i potrošnja; SDG9 Industrija, Inovacije i Infrastruktura

Koordinatorica: prof. dr.sc. Sibila Borojević Šoštarić

Upravljanje: izv.prof.dr.sc. Vječislav Bohanek

Opis projekta

NRE ElectRA projekt će tehnološki razviti i komercijalizirati inovativnu, daljinski upravljanu, električnu rudarsku opremu koja ima glavnu funkciju mehanizirane proizvodnje strateških metala platinaste grupe iz ultra-niskih rudarskih profila (0,9 – 1,7 m) u podzemnim rudnicima. NRE flota sastoji se od 3 stroja:

  • NRE Drill Rig koji obavlja mehanizirano bušenje (tehnološke razine spremnosti TRL7 →TRL8)
  • NRE Dozer koji obavlja mehanizirano čišćenje odnosno sakupljanje rude (TRL7 → TRL8)
  • NRE Support Rig koji obavlja mehanizirano podupiranje krovine sa TRL6 → TRL8

Tijekom projekta predviđeno je neprekinuto testiranje prototipa opreme na dvije lokacije, Amandelbult u Južnoafričkoj Republici i Zimplatz u Zimbabveu. Podaci dobiveni testiranjima će se dalje koristiti za:

  • razvoj pojedinih komponenti strojeva,
  • stvaranje kompletne procjene rizika NRE flote za podzemne rudarenje, i
  • podrške korisnicima (održavanje, mogućnost servisiranja, obuka operatera, podrška nakon prodaje, korisnički priručnik).

Probotica će podržati razvoj NRE senzora, dok će ZAG provesti analizu životnog ciklusa (LCA) i usporedba metode ekstrakcije NRE s konvencionalnim metodama rudarenja.

Komercijalizaciju NRE flote vodit će DOK-ING, uz podršku UNIZG-RGNF (strategija izlaska na tržište), a fokusirat će se na tri kruga potencijalnih kupaca: (1) angloameričke rudnike platine (tankoslojne rude); (2) tankoslojni rudnici platine diljem svijeta smješteni u slojevitim mafitnim intruzijama (58 podzemnih rudnika) i (3) sličan tip tankih, subhorizontalnih slojevitih naslaga kao što su europski bakarni škriljavci, ležišta komatiita ili sedimento-ekshalativna ležišta. U tu svrhu izradit će se analiza primarnog i sekundarnog tržišta, strategija zaštite intelektualnih podataka i razvoj investicijskog scenarija i osiguranje financiranja nove proizvodne linije u Zagrebu

Predviđa se promocija i popularizacija NRE flote i brest metode rudarenja među stručnom i znanstvenom zajednicom kroz sudjelovanjem na svjetskim izložbama rudarske opreme i znanstvenim i stručnim konferencijama, objavljivanjem radova u otvorenom pristupu, održavanjem tematskih on-line radionica sa temom praktične primjena NRE flote u tankim, subhorizontalnim ležištima mineralnih sirovina.

Korisnička podrška odvijat će se u virtualnoj stvarnosti, a u popularizaciju opreme biti će uključen i Tehnički muzej Nikola Tesala u Zagrebu. Na rezultatima projekta raditi će dva doktoranda, u području tehničkih znanosti, polje rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo i u prirodnim znanostima, polje geologija.